דלג לתוכן העמוד
האתר בהרצה

עם סיום סבב הסלמה נוסף: משחקי חוסן בבית הספר 'נעם מורשת ישורון' באופקים


בשנתיים וחצי האחרונות, פועלת באופקים תכנית מטעם הקואליציה הישראלית לטראומה בשם 'מנהיגות קהילתית בחירום', שמטרתה לסייע בחיזוק החוסן הנפשי והקהילתי בקרב התושבים. התכנית מופעלת דרך היחידה הקהילתית שבמחלקה לשירותים חברתיים ומצטרפת לשורה ארוכה של פעולות הנעשות לצורך היערכות ושמירה על מוכנות גבוהה של הרשות להתמודדות עם מצבי חירום.

במסגרת הפרויקט הוקמו צוותי חירום שכונתיים בשש שכונות בעיר. בכל שכונה נבנה צוות של תושבים פעילים, שעברו הכשרה ושנמצאים בקשר ישיר עם הרשות לצורך התארגנות מיטיבה של תושבי השכונה במצבי חירום.

היבט נוסף של התכנית הוא חיזוק החוסן הנפשי בקרב התושבים. חוסן נפשי הוא היכולת להתמודד באופן מוצלח עם מצבי לחץ ומשבר ולהסתגל באופן חיובי לנסיבות החיים שנגרמו בעקבות מצבים אלו. החוסן נבנה בשגרה ובמצבי רגיעה ונבחן במצבי איום, חירום ומשבר.

השבוע יישמו את עקרון בניית החוסן בשגרה בבית הספר 'נעם מורשת ישורון' ויחד עם היחידה הקהילתית קיימו שעבר סדנה של הורים וילדים בנושא 'משחקים חוסן'.

הסדנה, שנבנתה על ידי מנחה מקצועית מטעם נט"ל, יהודית בר חי, והועברה על ידי יועץ בית הספר וצוות המורים שעברו הדרכה ייעודית לקראת הסדנה. בסדנה השתתפו כ- 70 משפחות שעברו בין התחנות השונות ויחד יצרו "ערכה למוכנות משפחתית", הכוללת משחקים, אביזרים וחוברת הדרכה להורים.

הסדנה מבוססת על ההבנה כי להורים תפקיד משמעותי וחשוב ביצירת החוסן בקרב ילדיהם וכי ביכולתם להגביר את יכולת התמודדות עם מצבי לחץ על ידי משחקים מותאמים. באמצעות המשחקים, נוצרת הזדמנות לחיזוק הקשר המשפחתי, להפחתת תגובות של לחץ וחרדה ולהגברת תחושות המסוגלות, השליטה והתפקוד. 

סדנת חוסן
 

מבית הספר נמסר: "הצוות החינוכי של בית הספר רואה חשיבות גדולה בלמידה והקנייה של כלים מגוונים להתמודדות

עם אינספור מצבי הלחץ וההתמודדויות שהמציאות מייצרת בחיי היומיום של התלמידים בהיבטים חברתיים ולימודיים.

 ככל שילד ידע שיש לו את הכלים והיכולות להתמודד ולהצליח, נוכל לסמוך על כך שיתמודד באופן מיטבי עם כל אתגר שיוצב בפניו".

אולם בית הספר שהתמלא עד אפס מקום, התמלא בשיח משמעותי בין הורים לילדים על חוויות שונות של לחץ בחיי היומיום של הילדים עם דגש על היכולת שלהם להתמודד ועל הכוחות והמשאבים שמסייעים להם.

הורידו את האפליקציה העירונית לסלולרי שלכם:

Google Play App Store