דלג לתוכן העמוד

בזמן שמוסדות החינוך המיוחד נסגרים: הוקמה מועדונית חדשה לילדים מיוחדים באופקים


המועדונית תופעל במהלך כל השבוע ותספק פסק זמן להורים, בעיקר בתקופת הקורונה בה לילדים אין מסגרות חיונכית מתאימות

במסגרת הסיוע למשפחות לילדים מיוחדים בתקופת הקורונה, השיקו עמותת "לב לרפואה" בשיתוף עיריית אופקים, מועדונית שתשרת עשרות ילדים מיוחדים במהלך השבוע בדגש על סופי שבוע, ויספקו להורים פסק זמן של מרגוע ומנוחה מההתרוצצות סביב הילד.

מתנדבות ומתנדבי הארגון יקיימו פעילות תומכת וחינוכית במקום. מדובר על צוות שעבר הכשרות מקצועיות, ומאחוריו ניסיון עשיר בטיפול באוכלוסייה המיוחדת, שישתמש במגוון הכלים העומדים לרשותו. המתנדבים גם עברו הדרכה פרטנית לשמירה קפדנית על הנחיות משרד הבריאות, ולהקפדה על קיום הוראות התו הסגול.

משבר הקורונה העולמי הביא עמו התמודדויות רבות, אחד החשובים שבהם הוא התמודדותם הלא פשוטה של משפחות לילדים מיוחדים, שכן ילדים אלו נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה, המערכת החיסונית שלהם חלשה, והם חייבים להישאר בבית. השילוב של חוסר היכולת של ההורים לתת לילדם את הכלים המקצועיים שבהם הוא מטופל בשגרה, ועצם הימצאותו של הילד בסביבה המשפחתית לאורך כל שעות היום, יוצר מצבים מאתגרים עבור המשפחות.

משפחות רבות מספרות בנוסף על נסיגה נפשית וגופנית של הילדים המיוחדים בעקבות כך שאין להם מעקב ותמיכה מקצועית, אליה הם רגילים.

הצורך במועדוניות לילד המיוחד גבר בצורה משמעותית בתקופה זו, מכיוון שמספר גדול ממוסדות החינוך לילד המיוחד נסגרו בעקבות נגיף הקורונה. חלקם בגלל קושי תקציבי, וחלקם עקב הגבלות נגיף הקורונה.

"כל מה שמפריד בין פריחה של הילד ואנחת רווחה של ההורים, זה תקציב לא גדול. ההורים משוועים למעט עזרה בתקופה מורכבת זו, אך אין לנו את היכולת לסייע להם ללא מועדונית פעילה. הפעילות הזאת היא קריטית עבור הילדים וההורים, בכדי שלא נמצא את עצמנו מתעוררים מאוחר מדי אחרי נסיגות חמורות של הילדים והקריסה מוחלטת של ההורים. יש להעריך מאוד את עיריית אופקים שאצלם מצאנו אוזן קשבת, ואחרי דיונים והכנות קדחתניות, ובסיוע צמוד של סגן ראש העיר הצלחנו להוציא לפועל את המועדונית", אומר הרב יוסף גלאס, מנכ"ל עמותת לב לרפואה.

מרים, אם לילד מיוחד המתגוררת בעיר, "זו בשורה מדהימה" היא אומרת, "זה ממש מים קרים לנפש עייפה, לא יכולנו לדמיין את עצמנו ממשיכים להתמודד עם הילד בבית, כל יום זה היה סיוט מתמשך. אני שמחה מאוד שאחרי פניות חוזרות ונשנות העירייה הרימה את הכפפה והצילה את ההורים והילדים. אני מאוד מקווה ששאר ראשי הערים יבינו את ההתמודדות הלא פשוטה של ההורים ויעתיקו את המודל לערים שלהם".

סגן ראש העיר והממונה על תחום הרווחה בעירית אופקים, הרב שלמה עזרן: "שמחנו לתת קרן אור למשפחות שצריכות אותה יותר מכולם. המועדונית שתפעל לאורך כל השבוע תעניק מצד אחד טיפול מקצועי ואיכותי לילדים אלה ומצד שני רגעי מנוחה ואגירת כוחות מחודשים".

הורידו את האפליקציה העירונית לסלולרי שלכם:

Google Play App Store