דלג לתוכן העמוד

אליהו אוסטרייכר

אליהו אוסטרייכר
רב טוראי 

אליהו אוסטרייכר

בן רחל ואברהם
נפל ביום ח בתשרי תשלב (26-9-1971)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי אופקים

סיפור חייו

בן אברהם ורחל. נולד ביום ב באדר תשיב (28.2.1952) באשקלון. הוא למד בבית הספר מורשה באופקים שבנגב והיה חניך בתנועת הנוער בני עקיבא. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר היסודי, עבר ללמוד בבית וגן בירושלים בישיבה התיכונית מרום ציון וסיים בה את לימודיו התיכוניים. בישיבה בלט באישיותו ובכושר מנהיגותו. אופיו המוצק והעקשני וביטחונו העצמי המופלא הפכו אותו עד מהרה לארי שבחבורה. בעתות משבר בכיתה ובעת דיון בעניינים דחופים, היה משקל רב לדבריו כי הכל ידעו שלכושר הסתכלותו הריאלית לא היה תחליף. הוא ידע להיחלץ אף מהסבוכות שבבעיות וגם ממעשים, שהיה ראוי לעונש בגינם. ראש הישיבה אמר לאחר מותו: אלי היה בחור שאם הסתכלתי בעיניו לא יכולתי להענישו. אחד מחבריו סיפר כי כאשר היה אלי תלמיד בכיתה ראשונה, ילד חדש הנתון לחסדיהם ולתעלוליהם של התלמידים בכיתות הגבוהות, נטפל אליו אחד מאלה והציק לו. בו במקום השיב לו אלי בלשון עוקצנית המיוחדת לו, ולבסוף אף במכות - תגובה זו הדהימה את כולם. אלי היה נכון לעזור לזולת ולטוב לבו לא היה גבול. בסוף הכיתה השישית בבית הספר התיכון, עבר למגמה הריאלית והצטיין במיוחד בפיסיקה. שאיפתו העיקרית היתה ללמוד פיסיקה גרעינית במכון וייצמן. הוא השתתף, יחד עם תלמידים מצטיינים מבתי ספר אחרים, במחנה לנוער שוחר מדע בכור האטומי בנחל שורק. בהיותו בכיתה השמינית כתב עבודה על אמה עברייה ובזכות זאת זכה לפטור מבחינה באנגלית. הוא שילב לימודים עם חיי חברה. היה תלמיד מצטיין ומעמיק ועם זאת פעיל בחיי החברה בכיתה והמארגן הראשי של מסיבות חבריו. הוא היה בעל רוח עליזה, וחבריו שנשענו עליו בתחום הלימודים סמכו עליו גם בחיי החברה. תחביביו היו קריאה, שחייה ומשחק כדורסל, בקבוצת הכדורסל של הפועל אופקים.

הוא גויס לצהל בסוף יולי 1970 והוצב לחיל קרבי. ביחידה הקרבית הוא הוכיח את יכולתו הרבה וכושרו הרב בכל התחומים. הוא היה חייל מצוין, מפקד מעולה וחבר למופת. אור ליום ח בתשרי תשלב (26.9.1971), שנה וחודשיים לאחר גיוסו, נפל בקרב. הוא הובא למנוחת עולמים בבית הקברות באופקים.

לאחר מותו, כתב חברו בין השאר: קשה עלי הכתיבה - - - הדמעות מאיימות לשים מחנק לגרוני, אך איני יכול לבכות - - - וזאת משום שאני ואתה והחברה חונכנו להיות נוקשים, לשרת את המדינה באמונה ולהרחיק רכרוכיות מלבנו. הלא אתה יודעת מהי נוקשות. - - - אתך ביליתי כל זמני בהנאה וטעמתי מיושר לבבך, מטוב ליבך ונוקשותך הטבעיים, ממרצך הרב, מפיקחותך, משכלך, מהגינותך ומידידותך הנאמנה.

גביע נודד על שמו נמסר לקבוצת הכדורסל הפועל אופקים. בטורניר כדורסל, שנערך אחת לשנה, מוענק הגביע לקבוצה המנצחת.

מקום מנוחתו

אליהו אוסטרייכר
בן 19 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי אופקים
חלקה: 1
שורה: 1
קבר: 16

הורידו את האפליקציה העירונית לסלולרי שלכם:

Google Play App Store